Najčastejšie hľadané otázky
Sú vakcíny bezpečné?
Pod slovom bezpečný si väčšinou vybavíme slovo neškodný. Podľa tohto chápania by bezpečná vakcína nemala vyvolať žiadny negatívny nežiaduci dôsledok. Ak sa rozhodneme pre takúto definíciu bezpečnosti, potom sa nám skutočne môžu vynoriť otázky ohľadom bezpečnosti vakcín.
Aká je teda pravda? Aj keď prechádzame cez cestu na priechode pre chodcov, teda cez bezpečné miesto, môže sa stať, že nás napriek tomu zrazí auto. A nejako podobne je to aj s očkovaním. Každý človek je iný a na rôzne podnety reaguje iným spôsobom. To čo miliónu ľudí pomôže a ochráni ich, môže jednému spôsobiť problémy a komplikácie. Takže niekoľko porovnaní:
1. V USA každoročne zomrie 350 ľudí pri nehode pri sprchovaní, alebo kúpaní sa vo vani.
2. Ročne v USA zomrie 200 ľudí, pretože vdýchnu jedlo do pľúc.
Asi len málokto si dovolí povedať, že sprchovanie alebo jedenie je nebezpečné. A to nerobíme porovnanie s počtom úmrtí detí pri autohaváriách, cestou do školy, či pri plávaní. Pri porovnaní s týmito údajmi nám vyjde, že vakcíny sú bezpečné – bezpečnejšie ako čokoľvek iné. Faktom ostáva, že po očkovaní môžu nastať reakcie, ktoré síce neohrozujú zdravie, ani život, ale môžu byť nepríjemné a môžu si dokonca vyžiadať podanie liekov alebo krátky pobyt v nemocnici.
Na porovnanie, či táto možná komplikácia stojí za to, si pozrime tabuľku, ktorá uvádza, že pred očkovaním v USA ročne ochorelo na infekčné choroby viac ako 560 000 detí a po zavedení očkovania necelých 9 000. Podobne poklesla aj úmrtnosť. Na Slovensku máme rovnakú skúsenosť. Malé reakcie po očkovaní sú len prejavom pôsobenia očkovacej látky a sú minimálnou cenou za to, že je dieťa chránené pred závažným, život ohrozujúcim ochorením.
Ročný výskyt vybraných ochorení pred a po zavedení očkovania v USA
Zdroj:
CDC 2003