LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako je to s kontrolou a hlásením vedľajších účinkov vakcín?

Peter:

Pravda je taká, že kontrolovaná skúška trvala len 3 dni po každej dávke. 97% zistených nežiaducich účinkov bolo vyškrtnutých ako “nesúvisiace”. Po 3 dňoch, ďalšie sledovanie bolo založené už len na dobrovoľnom dodatočnom hlásení, čo je nespoľahlivý spôsob zisťovania. Po uvedení na trh prebieha ešte tzv. postmarketingové sledovanie, čiže povinne-dobrovoľné (morálne povinné no beztrestne obchádzané) hlásenie lekárom, a tam je ohlásených menej než 1% prípadov nežiaducich účinkov pretože lekári takmer nič neuznajú za nežiaduci účinok očkovania (a pacienta tiež len zriedkavo osvieti, že zdanlivo nesúvisiace problémy môžu súvisieť s očkovaním). Ak náhodou pacienta osvieti a lekár uzná, tak len 3% z uznaných nežiadúcich účinkov oznámi na ŠÚKL, a tam prebieha ďalšie kolo škrtania “nesúvisiacich”. Takže takto to v skutočnosti funguje. Všetko, čo som uviedol, sa dá overiť v registračných záznamoch Infanrixu Hexa a vo vestníku ŠÚKL “Liekové riziko”.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.

Čísla, ktoré sú udávané platia pre lekárov ako celok a pre všetky lieky, netýka sa to špecificky vakcín. U očkovania je situácia iná, kontrola je dvojitá. Okrem ŠÚKL sa hlási vedľajšia reakcia očkovania RÚVZ, resp. lekár hlási RÚVZ ako prvému, zhodnotí sa závažnosť, očakávané bežné reakcie (napr. začervenanie, opuch, bolestivosť, horúčka) sú zďaleka najčastejšie a tie sa nehlásia. Náš typ kontroly a hlásenia spĺňa podmienky legislatívy EÚ. Zároveň výrobcovia vakcín sledujú hlásenia vedľajších účinkov svojich vakcín na celom svete a tie sú povinní odovzdávať, hlásenie sa dostane aj na ŠÚKL, kontrola je tou prirodzenou cestou – konkurenční výrobcovia vakcín prísne sledujú vedľajšie účinky u konkurenčných firiem. Okrem toho si je potrebné uvedomiť, že každý štát má vlastnú kontrolu nežiaducich účinkov vakcín a výsledky odovzdáva aj príslušným nadnárodným orgánom, v rámci EÚ sú to ECDC a EMA, USA má osobitný systém VAERS. Výsledky sú verejne prístupné. My máme tie isté vakcíny (ten istý výrobca, v tej istej továrni; pri výrobe sa nevie, kde výrobok pôjde – či do Holandska alebo Slovenska). Vedľajšie účinky vakcín teda hlásia v rámci EU aj napríklad krajiny Beneluxu, resp. severské európske štáty, deti nie sú tam zásadne iné, vakcíny sú tie isté na Slovensku, sú to krajiny s vysokou občianskou a štátnou kontrolou. Dajú sa pozrieť ich výsledky a porovnať, každý štát EÚ má liekovú agentúru ako nás ŠÚKL a u nej sa to dá žiadať.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.