Najčastejšie hľadané otázky
Ako si vybrať z rôznych vakcín?
U niektorých očkovaní je možnosť vybrať si z ponuky viacerých očkovacích látok. Niekedy sú si očkovacie látky veľmi podobné a prakticky rovnocenné, vtedy výber nie je dôležitý. Ide napríklad o vakcínu proti osýpkam, príušniciam a ružienke (MMR) alebo hexavakcínu. Inokedy sú však vakcíny rozdielne z hľadiska:
- šírky ochrany (vakcína chráni proti širšiemu počtu vyvolávateľov v rámci jedného ochorenia – napríklad pneumokokové infekcie, infekcie ľudským papilómavírusom, rotavírusové infekcie),
- kvality imunitnej ochrany (zosilnené konjugované vakcíny oproti jednoduchým polysacharidovým – pneumokokové a meningokokové infekcie),
- vyskytuje sa aj kombinácia oboch uvedených možností (pneumokokové a meningokokové infekcie).
Výber očkovacích látok sa priebežne mení. Niektoré vakcíny používané v minulosti už nie sú dostupné a naopak, prichádzajú nové očkovacie látky. V dohľadnej dobe budú v Európe registrované nové vakcíny proti HPV a meningokokom. Teraz vysvetlíme rozdiely medzi vakcínami aktuálne používanými v rámci povinného a odporúčaného očkovania. Výber vakcíny samozrejme odporúčame konzultovať s ošetrujúcim lekárom.
Povinné očkovanie
Pneumokokové ochorenia
K prevencii pnemokokových ochorení sú dostupné 3 vakcíny:
- Polysacharidová 23-zložková (valentná) je určená na prevenciu ochorení proti 23 kmeňom baktérie pneumokoka. Má slabšiu imunitnú odpoveď ako konjugované pneumokokové vakcíny. Môže sa podávať u detí starších ako 2 roky a u dospelých, pričom sa používa najmä u starých ľudí. Pre stanovené rizikové skupiny je hradená zdravotnou poisťovňou.
- Konjugovaná 10-valentná je určená na prevenciu proti 10 kmeňom pneumokoka. Vďaka konjugácii vyvoláva silnejšiu a trvácnejšiu imunitnú odpoveď u mladších detí. Podáva sa u detí od 6 týždňov do 2 rokov života. Je plne hradená v pravidelnom povinnom očkovaní.
- Konjugovaná 13-valentná je určená na prevenciu proti 13 kmeňom pneumokoka (tým, ktoré sú obsiahnuté v desaťvalentnej vakcíne a navyše proti trom ďalším). Podáva sa deťom od 6 týždňov veku. V pravidelnom povinnom očkovaní je čiastočne hradená zo zdravotného poistenia. Určená je aj pre celý detský a dospelý vek.
Šesťzložková (hexavalentná) vakcína – proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, hemo filovej infekcii a žltačke typu B
Registrované sú 2 vakcíny, sú prakticky rovnocenné.
Osýpky, príušnice, ružienka (MMR vakcína)
Registrované sú 2 vakcíny, sú prakticky rovnocenné.
Odporúčané očkovanie
Rotavírusové infekcie
K prevencii sú dostupné dve vakcíny:
- Jednozložková – podáva sa dvakrát, očkovanie je potrebné ukončiť do 24 týždňov veku
- Päťzložková – podáva sa trikrát, očkovanie je potrebné ukončiť do 32 týždňov veku
Meningokokové infekcie
Na prevenciu sú dostupné viaceré vakcíny:
- Polysacharidová proti kmeňom A + C má slabšiu imunitnú odpoveď ako konjugované vakcíny (podobne ako vakcíny u pneumokokových ochorení). Je určená od veku 18 mesiacov, podáva sa jedenkrát a preočkuje sa o 2 – 4 roky. V dobe konjugovaných meningokokových vakcín sa používa obmedzene.
- Konjugovaná vakcína proti kmeňu C určená pre deti od 2 mesiacov, adolescentova dospelých. Do jedného roku života sa očkuje dvomi dávkami a neskôr sa podáva jedna posilňovacia dávka. Po jednom roku veku sa podáva iba jedna dávka.
- Konjugovaná štvorzložková vakcína proti kmeňom A, C, W-135 a Y sa podáva u detí starších ako jeden rok. Očkuje sa jednou dávkou.
- Konjugovaná vakcína proti kmeňu B je v EÚ registrovaná, na Slovensku zatiaľ nie je dostupná.
Ludský papilomavírus (HPV)
Dostupné sú dve očkovacie látky:
- Dvojzložková chráni proti infekciám spôsobených typom 16 a 18. Tieto dva typy sa zúčastňujú aj na vzniku iných zhubných ochorení u oboch pohlaví.
-
Deväťzložková vakcína chráni proti 9 typom HPV vrátane typov 6, 11, 16, 18. Je určená na ochranu pred vznikom karcinómov postihujúcich krčok maternice, konečník a pred vznikom genitálnych bradavíc. Je určená pre dievčatá a chlapcov od 9 rokov veku.