LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je nutné dávať perorálne podávanie antibiotik, keď výter z hrdla bol negatívy?

Petra:

Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom užívania antibiotík. Dcéra má 3-roky a od januára mala už 4. antibiotiká a len 1. z nich boli dané na základe výsledku výteru. V januári mala zápal priedušiek, brala dve antibiotiká za sebou, lebo prvé nezabrali. Začiatkom februára bola zahlienená, brala ďalšie antibiotiká a koncom februára jej robila výter z nosa vyšla Moraxella, tak dostala pamycon, ale potom dostala aj horúčky, tak jej nasadila Zinnat. Po doliečení sme boli odoslani na vyšetrenie ORL, kde nám doporučili vybrať nosné mandle, ktoré boli aj koncom marca vybraté. 3-týždne po vybratí mandlí začala kašľať bolo počuť len mierne zahlienenie a keďže aj soplíky boli hnis. Dali nám Pamycon, fenistil a Mucosolvan. Stav sa nezhoršil, soplíky prešli, ale ostal kašeľ, ktorý trvá už 2-týždne viac menej len v spaní kašle. Teplota nebola, dýchanie čisté. Výter z hrdla negat., výter z nosa Moraxella. Doktorka nasadila Zinnat, ale ja sa neviem rozhodnúť, či ich mám dať, keďže by to už boli 5. antibiotiká v priebehu 4-mesiacov a keďže dostala do nosa antibiotické kvapky. Dieťa je veselé a čulé. Chcela som sa spýtať, či je nutné dávať perorálne podávanie antibiotik, keď výter z hrdla bol negatívny?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Všeobecne je odporúčané liečiť antibiotikami ochorenie a nie výtery. Pokiaľ sa ordinujú ATB na základe predpokladaného infekčného vyvolávateľa pri určitej indikovanej diagnóze, zvýšených zápalových parametroch, tak je to v poriadku. Ale ani preliečovanie soplíkov, prípadne aj dlhšie trvajúceho kašla, pri dobrom klinickom stave dieťaťa nie je nevyhnutné. Vaše dieťatko má presne taký vek, že je určite viac v kolektíve detí, tak sa bude stretávať s viacerými mikroorganizmami. Takže soplíky a kašeľ sú častejšie. Zápaly priedušiek sú prevažne vírusové, samozrejme môžu sa kombinovať aj bakteriálnou flórou, ale charakteristickým znakom je kašeľ, ktorý ozaj trvá niekedy aj 4-6 týždňov. Odporúčam vitamíny, veľa tekutín, sirupy na kašeľ a ATB len ozaj v indikovaných prípadoch. Teraz ide leto, deti sú viac vonku a nie v nevetraných vykúrených miestnostiach, sú odolnejšie, uvidíte, že sa to zlepší. Pre istotu by bolo treba aj ultrazvukové vyšetrenie pažeráka, či nemá dieťa reflux, lebo niekedy je aj to príčinou najmä opakujúcich sa kašlov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.