LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti záškrtu (diftéria), tetanu a čiernemu kašľu (pertussis) – DTP vakcínou

Záškrt po latinsky diftéria, tetanus a čierny kašeľ, ktoré možno poznáte pod názvom pertussis –  sú závažné ochorenia spôsobené baktériami. Diftéria a pertussis sa šíria z osoby na osobu. Baktéria tetanu sa dostáva do tela cez znečistené rany pri poranení.

Zášrkt (diftéria) zapríčiňuje hrubé povlaky v hrdle, ktoré môžu mať za následok sťažené dýchanie a môže viesť až k uduseniu. Ochorenie môže poškodiť srdce, následkom je jeho zlyhávanie.

Tetanus spôsobuje bolestivé napnutie svalstva, zvyčajne na celom tele. Dôsledkom býva stuhnutie žuvacích svalov, pacienti nemôžu otvoriť ústa a nemôžu ani prehĺtať. Ochorenie neprežije takmer polovica chorých. Preočkovať by sme sa mali dať každých 15 rokov. Inak sa môže stať, že očkovanie nebude účinné.

Čierny kašeľ – pertussis spôsobuje záchvaty kašľa a hlavne malým deťom robí problémy pri jedení a pití. V dojčenskom veku vznikajú pod vplyvom tejto choroby poruchy dýchania. Záchvaty kašľa môžu trvať mnoho týždňov. Ochorenie môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a u dojčiat sa môže skončiť smrťou.

Očkovanie v SR

Očkuje sa DTaP, čo je bezpečnejšia verzia staršej očkovacej látky nazývanej DTP. DTP sa už na Slovensku prestala (rok 2009) používať.

Koľko dávok DTaP dostane dieťa?

Prvý rok života sú to 3 dávky: v 3., 5. a 11 ( 12 ). mesiaci života, očkovacia látka je svojimi 3 zložkami obsiahnutá v šesťzložkovej (hexavalentnej) vakcíne. Neskôr sa očkuje ešte raz v 6. roku života, to už sa podávajú 3 zložky samostatne v jednej vakcíne spolu s očkovacou látkou proti detskej obrne (štyri zložky). Takéto neskoršie podanie u očkovaného dieťaťa sa nazýva preočkovanie.

Kto nemôže byť očkovaný?

Niektoré deti nemôžu byť očkované očkovacou látkou DTP a u niektorých detí je potrebné očkovanie odložiť.

Očkované nemôžu byť:

  1. Deti, ktoré prekonali závažnú alergickú reakciu pri očkovaní DTP.
  2. Deti, ktoré mali postihnutý mozog alebo nervový systém v období do 7 dní po očkovaní DTP.

Tieto dve kontraindikácie sú však veľmi zriedkavé.

Očkovanie je potrebné odložiť u detí s nasledujúcimi poruchami a stavmi:

  1. Deti, ktoré majú akútnu infekciu s horúčkou. U nich sa očkuje po prekonaní infekcie. Pri ochorení s miernymi príznakmi infekcie napríklad nádcha, kašeľ, bez horúčky sa očkovať môže.
  2. Konzultácia s lekárom je potrebná, ak sa očkujú deti s kolapsovým stavom, deti s kŕčmi pri vysokých teplotách alebo s dráždivým krikom trvajúcim viac ako 3 hodiny po predchádzajúcom očkovaní. Ďalej deti s nestabilizovanými neurologickými ochoreniami. Deti sa očkujú neskôr pri zvýšenom dohľade.

Aké sú vedľajšie účinky po očkovaní DTP?

Očkovacia látka, podobne ako akýkoľvek iný liek, môže mať u niektorých detí aj nežiaduce účinky. Tie sú však neporovnateľne miernejšie ako prípadné dôsledky infekčného ochorenia, proti ktorému sa očkuje. Medzi mierne a relatívne časté vedľajšie účinky patrí:

  1. Horúčka.
  2. Začervenanie alebo opuch v mieste vpichu očkovacej látky.
  3. Pocit napnutia a bolestivosť v mieste vpichu.
  4. Únava, strata chuti do jedla, vracanie – patria tiež medzi mierne prejavy.

K závažnejším, ale veľmi zriedkavým prejavom patrí:

  • neutíšiteľný krik trvajúci viac ako 3 hodiny
  • kŕče pri teplote
  • horúčka viac ako 40,5 °C

Všetky popísané vedľajšie účinky sú bez následkov.

Očkovanie dTaP: Ku koncu školskej povinnej dochádzky sa ešte raz očkuje (preočkovanie). Očkovacia látka má iné koncentrácie jednotlivých zložiek, preto sa aj označuje dTaP (má menej látky proti diftérii). Aj u tohto preočkovania sa podáva zložka proti detskej obrne, očkovacia látka je (dTap – IPV).

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.